سرخط خبرها
خانه / اخبار / معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه: دستگاه «موتور پالس‌جت» برای ضدعفونی محیط طراحی و ساخته شد/ «مه‌پاش حرارتی» چگونه عمل می‌کند؟

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه: دستگاه «موتور پالس‌جت» برای ضدعفونی محیط طراحی و ساخته شد/ «مه‌پاش حرارتی» چگونه عمل می‌کند؟

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه:

دستگاه «موتور پالس‌جت» برای ضدعفونی محیط طراحی و ساخته شد/ «مه‌پاش حرارتی» چگونه عمل می‌کند؟

 

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه از طراحی و تولید دستگاه «موتور پالس‌جت» برای ضدعفونی محیط خبر داد و مجموعه کاربردهای آن را تشریح کرد.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا ـ حسین بوذری؛ فعالیت‌های پژوهشی اولویت نخست اکثر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است و واحد مراغه این دانشگاه نیز در راستای ایجاد فرصت‌های مطالعاتی، حمایت از پژوهشگران در اجرای طرح‌های پژوهشی، اختراعات، نوآوری‌ها و تشویق مقالات ارائه شده در مجلات معتبر داخلی و خارجی به اقدامات موردنظر پژوهشی می‌پردازد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در پنج سال اخیر موفق به ثبت اختراع با موضوعاتتولید برق از انرژی امواج دریا، طراحی و ساخت جعبه بازشو کامپوزیتی با پایه پودر چوبو ویلچر برقی- پله‌برقی با جک الکتریکی شده که تنوع حوزه‌های فعالیت نشان از توانمندی در گروه‌های مختلف علمی این دانشگاه دارد.

مشارکت راهبردی در اجتماع، آموزش براساس نیاز جامعه و دانشجو و حل چالش‌های جامعه از جمله دیگر فعالیت‌هایی است که در دانشگاه آزاد اسلامی مراغه به ثمر رسیده یا در آینده به نتیجه خواهد رسید.

خبرنگار آنا برای اطلاع از آخرین و تازه‌ترین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مراغه گفتگویی با بابک پورقهرمان، معاون علمی این دانشگاه ترتیب داده است که مشروح آن در زیر می‌آید:

آنا: تازه‌ترین فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی و برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی مراغه را در این حوزه تشریح کنید.

پورقهرمان: دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در پنج سال گذشته با شرکت در جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی به موفقیت‌ها و رتبه‌هایی مانند کسب مقام واحد برتر پژوهشی کشور در جشنواره سال ۱۳۹۸، کسب رتبه محصول برتر سطح سوم در نمایشگاه فن‌بازار تخصصی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی در فن‌بازار سال ۱۳۹۷ با عنوان «گلخانه هوشمند» و کسب مقام برتر استانی در جشنواره فرهیختگان ۱۳۹۷ دست یافته است.

دانشگاه آزاد اسلامی مراغه در حوزه مقاله نیز کتاب برتر را در گروه علوم انسانی از آن خود کرده است؛ کسب مقام برتر کشوری در جشنواره فرهیختگان سال ۱۳۹۵ و استانی در سال ۱۳۹۴ از دیگر دستاوردهای این دانشگاه در حوزه مقاله است.

اختراع برتر دانشگاه آزاد اسلامی مراغه در بخش هیئت علمی و مقاله برتر در گروه علوم پایه از دیگر اقدامات و موفقیت‌های این دانشگاه بوده است.

این دانشگاه  در مجموع در گروه فنی مهندسی کتاب برتر، در گروه علوم انسانی پایان‌نامه، در گروه علوم پایه مقاله برتر و در بخش دانشجویی و هیئت علمی اختراع برتر را هم کسب کرده است.

آنا: جدیدترین محصول علمی و دانش‌بنیان یا اختراع دانشگاه آزاد اسلامی مراغه چیست و در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

پورقهرمان: دانشگاه آزاد اسلامی مراغه در پنج سال گذشته موفق به ثبت اختراع با موضوعات«تولید برق از انرژی امواج دریا»، «طراحی و ساخت جعبه بازشو کامپوزیتی با پایه پودر چوب»،«ارائه روشی نوین مبتنی بر تکنولوژی دیجیتال واترمارک برای تشخیص، مکان‌یابی و بازیابی تحریفات پایگاه داده‌ها»،«راکت نجات‌غریق»، «طراحی و ساخت توربوشارژر» و «ویلچر برقی- پله‌برقی با جک الکتریکی» شده که تنوع حوزه‌های فعالیت نشان از توانمندی در گروه‌های مختلف علمی این دانشگاه دارد.

 

جدیدترین محصول دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی مراغه مه‌پاش حرارتی است که در سطح جهانی، تکنولوژی مه‌پاشی حرارتی (Thermal Fogging) به‌دلیل کارایی بالا و مزایای زیست‌محیطی و اقتصادی به‌طور گسترده‌ای جایگزین روش‌های پیشین سم‌پاشی شده است.

دستگاه مه‌پاش پالس جت (Pulse jet) از انرژی ترمو- نیوماتیکی حاصل از یک موتور جت با سوخت بنزین برای تولید قطرات ریز سیال (۱-۵۰ μm) استفاده می‌کند.

دستگاه مه‌پاش پالس جت چه کاربردی دارد؟

موتور پالس‌جت نیازمند انرژی الکتریکی است که توسط یک مدار تقویت ولتاژ و شمع در ورودی موتور تأمین می‌شود.

پس از نخستین احتراق، سیکل تخلیه گازهای حاصل از آن و مکش و اختلاط سوخت و هوا و احتراق سوخت تازه به‌صورت خودکار انجام می‌‌شود.

سم یا آب موجود در مخزن مربوط به‌وسیله فشار ناشی از احتراق سوخت و از طریق نازل‌های مخصوص در مسیر گازهای گرم خروجی از موتور قرار گرفته و بلافاصله تبدیل به بخار می‌‌شود.

این بخار در تماس با هوای سردتر محیط میعان پیدا کرده و تشکیل ذرات کوچک مایع می‌دهد که به‌صورت مه قابل رؤیت است.

از دستگاه مه‌پاش پالس‌جت می‌توان برای سمپاشی محیط‌های کشاورزی و صنعتی و شهری و همچنین تولید مه برای جلوگیری از سرمازدگی بهاره باغات و ضدعفونی محیط در شرایط کرونا نیز استفاده کرد.

این دستگاه در دانشگاه آزاد اسلامی مراغه به‌صورت نمونه اولیه ساخته و آزمایش اولیه را با موفقیت سپری کرده است.

آنا: مه‌پاش پالس‌جت (حرارتی) تفاوتی با موتور پالس‌جت دارد؟

پورقهرمان: خیر. مه‌پاش حرارتی همان موتور پالس‌جت است و کاربرد آن این است که به صورت پالسی ـ حرارتی کار می‌کند و درصورتی‌که ماده‌ای داخل این محصول وارد شود به صورت غبار درمی‌آید.

به‌عنوان مثال غبار ماده‌ فرآوری شده از موتور پالس‌جت یا مه‌پاش پالس‌جت برای جلوگیری از سرمازدگی درختان در فصل زمستان استفاده می‌شود یا ماده این محصول برای مقابله با ویروس کرونا به‌کار می‌آید.

آنا: در حوزه مجلات پژوهشی و تحقیقات علمی و طرح‌های درون و برون‌دانشگاهی چه فعالیتی داشته‌اید؟

پورقهرمان: فصلنامه «آنالیز سازه ـ زلزله» از سال ۱۳۹۴ با چاپ حداقل ۶ مقاله در هر شماره از فصلنامه فعالیت خود را آغاز کرده است.

فصلنامه «آنالیز سازه ـ زلزله» دارای مجوز علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایه شده در پایگاه‌های سیویلیکا، مگیران و SID است که آخرین شماره چاپ‌شده دوره ۱۷ شماره نخست مربوط به بهار ۱۳۹۹ است.

فعالیت‌ها برای ISC شدن و نمایه فصلنامه «آنالیز سازه ـ زلزله» در «گوگل اسکولار» (google scholar) در حال انجام است.

حوزه پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی مراغه در نظر دارد تعداد سه نشریه علمی پژوهشی دیگر نیز در رشته‌های حقوق، علوم دامی و کشاورزی، حسابداری در سال ۱۳۹۹ ایجاد کند.

آنا: در حوزه راه‌اندازی مدارس مهارتی و سراهای نوآوری فعالیتی داشته‌اید؟ توضیح دهید.

پورقهرمان: در راستای تحقق کارآفرینی مبتنی بر نوآوری، شناسایی و حمایت از دانشجویان، متخصصان و استادان خلّاق، نوآور، کارآفرین، فراهم‌سازی زمینه تجاری‌سازی دستاوردهای علمی آنان برای ورود به فعالیت‌های کارآفرینانه، خلق ارزش و تولید ثروت از دانش و فناوری و رفع مشکلات جامعه، دانشگاه آزاد اسلامی تمهیدات و بسترهای لازم برای اشتغال دانش‌بنیان از طریق راه‌اندازی سراهای نوآوری را فراهم کرده است.

انجام مطالعات برای تولید مایع ضدعفونی‌کننده و ماسک هوشمند 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه نیز به‌منظور حضور در حیطه‌های کارآفرینی علمی و استقرار کسب‌وکارهای اقتصادی به‌عنوان شاخصه نسل سوم دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن ظرفیت‌های شهرستان مراغه به ایجاد هسته پژوهشی محصولات فراسودمند کشاورزی و دامی اقدام کرده است.

این هسته پژوهشی با پشتوانه مجتمع تحقیقاتی علوم دامی، مجتمع تحقیقاتی باغی و مجتمع آزمایشگاهی و کارگاهی، نخستین مرحله از ایجاد سرای نوآوری مبتنی بر محصولات کشاورزی و دامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه است که امیدواریم در سال ۱۳۹۹ محقق شود.

آنا: آیا در دوره شیوع کرونا موفق به تولید محصول ضد این ویروس شده‌اید و با توجه به تداوم شیوع کرونا تولید این محصولات ادامه دارد؟

پورقهرمان: مطالعات اولیه برای تولید محصولاتی ازجمله مایع ضدعفونی‌کننده سطوح، ماسک هوشمند و تب‌سنج صورت گرفته و منتظر مجوزهای مربوط برای تولید این محصولات هستیم که از طریق واحد دانش‌بنیان و تجاری‌سازی پیگیری می‌شود.

دستگاه مه‌پاش حرارتی ساخته‌شده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه توانایی بهره‌برداری برای ضدعفونی محیط‌های داخلی و خارجی در شرایط کرونا را دارد و آزمایش اولیه در این زمینه صورت پذیرفته است که با توجه به دستیابی به دانش فنی در این زمینه، آماده تولید در ابعاد، ظرفیت‌ها و تعداد مختلف هستیم که براساس سفارش، قابل بازطراحی و ساخت است.

آنا: در طرح پایش و نظام موضوعات علمی چه موضوعاتی برای حل مشکلات منطقه‌ای احصا و در سامانه مربوط بارگذاری شده است؟

پورقهرمان: مشارکت راهبردی در اجتماع، آموزش براساس نیاز جامعه و دانشجو و حل چالش‌های جامعه به‌عنوان اساس تحقیق و پژوهش که اهداف دانشگاه نسل چهارم است، در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه سرلوحه قرار اقدامات گرفته و بر این اساس مسائل مبتلا به کاربردی در رشته‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی و هنر و معماری رصد و به‌عنوان موضوعات پژوهش‌های کاربردی برای طرح در نظام موضوعات علمی پیشنهاد شده است.

آنا: و کلام آخر…

پورقهرمان: امام علی علیه‌السلام می‌فرماید: آنکه به استقبال آینده می‌رود، بیناترین است. آینده اساساً قرین به عدم قطعیت است. با این همه آثار و رگه‌هایی از اطلاعات و واقعیات که ریشه در گذشته و حال دارند، می‌توانند رهنمون ما به آینده باشند.

امیدوارم در سایه اهمیت دادن به مباحث آینده‌پژوهی که از مبانی پژوهش است، از آینده‌نگری به آینده‌نگاری برسیم که پیشرفت، آسایش، استقلال و خودکفایی را به همراه خواهد داشت.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *